Termowizja jako jedna z metod detekcji nieszczelności

 

Termowizja jako jedna z metod detekcji nieszczelności termografista ITC poziom 2 mgr inż. Robert Grochala.

Prezentacja w formie wykładu wygłoszona była podczas SYMPOZJUM DIAGNOSTYKI TERMOGRAFICZNEJ 2018 w Wieliczce 26 październik 2018.

Słysząc słowo nieszczelność większość z nas ma na myśli kapiącą wodę. Nieszczelności wodne to jedne z najczęściej spotykanych nieszczelności w życiu codziennym (woda jest ludziom niezbędna do życia, zajmuje również prawie 71% powierzchni ziemi). Po zauważeniu pierwszych oznak nieszczelności wodnych powstaje pytanie co jest ich przyczyną i jak najdokładniej je zlokalizować.

W zależności od wielkości, charakteru nieszczelności, miejsca jej występowania oraz typu instalacji wykorzystuje się różne metody pomiarowe. Można tu wymienić:

1) Metoda akustyczna – metoda nasłuchu przy wykorzystaniu elektroakustycznych urządzeń poszukiwawczych;

2) Metoda lokalizacji wycieków z instalacji wodociągowych za pomocą korelatorów;

3) Metoda polegająca na badaniu natężenia szumów rozchodzących się w sieci przy pomocy rejestratorów natężenia (loggerów) szumów;

4) Metoda obserwacji i pomiaru wilgotności zmierzająca do zawężenia obszaru uszkodzenia instalacji;

5) Metoda wykrywania nieszczelności przy pomocy detekcji gazu znacznikowego (metoda gazu śladowego);

6) Metoda dymowa lokalizacji nieszczelności;

7) Metoda badania kamerami endoskopowymi i inspekcyjnymi;

8) Metoda badania barwnikami (metoda wskaźnikowa);

9) Metoda termowizyjna lokalizacji nieszczelności.

 

Badania termowizyjne budynków w okresie letnim

 

„BADANIA TERMOWIZYJNE BUDYNKÓW W OKRESIE LETNIM.”

[termografista ITC poziom 2 mgr inż. Robert Grochala – GROCHALA.EU]

Prezentacja w formie wykładu wygłoszona została podczas II Sympozjum diagnostyki termowizyjnej "Nowoczesne rozwiązania stosowane w diagnostyce termowizyjnej" 20 maja 2022 w Krakowie w Hotelu Swing.

 

Rzeszów na termogramach

 

Rzeszów w podczerwieni może również wyglądać ciekawie (Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, Hala Podpromie - Regionalne Centrum Widowiskowo-Sportowe im. Jana Strzelczyka, Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie, Kościół świętych Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie - kościół farny, Most Zamkowy, Politechnika Rzeszowska Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, Zamek w Rzeszowie). Termogramy zarejestrowane kamerą termowizyjną Thermo GEAR G120 japońskiej firmy NEC Avio Infrared Technologies. http://www.grochala.eu/

 

Międzynarodowa Konferencja Termografia i Termometria w Podczerwieni Lwów 2013

 

KONFERENCJA TERMOGRAFIA I TERMOMETRIA W PODCZERWIENI Politechnika Lwowska  24-26 września 2013 r.  Przeżyjmy to jeszcze raz. Potężna dawka solidnej termowizyjnej wiedzy, fachowe dyskusje, serdeczne spotkania. A po części oficjalnej konferencji TTP: zwiedzanie katedry greckokatolickiej św. Jura, Łyczaków - zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa, spacer po Starym Mieście, zwiedzanie kościoła dominikanów, obejrzenie kamieniczek w Rynku i budynku Ratusza, kaplicy Boimów, katedry łacińskiej, hotelu George i pomnika Adama Mickiewicza, Opery Lwowskiej, dzielnicy ormiańskiej z katedrą. Koncert w Filharmonii Lwowskiej orkiestry kameralnej Wirtuozi Lwowa.

 

IX Krajowa Konferencja Termografia i Termometria w Podczerwieni Ustroń 2011

 

IX Konferencja TTP 2011 odbył się 19-21 października 2011 roku w Domu Wczasowym "Jawor" Sp. z o.o. w Ustroniu ul. Wczasowa 51, 43-450 Ustroń-Jaszowiec

Przeżyjmy to jeszcze raz... 

TEMATYKA KONFERENCJI 
•Detekcja promieniowania podczerwonego, detektory podczerwieni
•Systemy termowizyjne i ich oprogramowanie 
•Modelowanie i pomiary pól temperatury, procesy cieplne
•Badania nieniszczące przy użyciu technik w podczerwieni
•Biomedyczne zastosowania termowizji w podczerwieni
•Przemysłowe zastosowania termowizji w podczerwieni
•Zastosowania termowizji w budownictwie 
•Zastosowania termowizji w różnych dziedzinach nauki i techniki

 

Świeca i termografia

 

Płonąca świeczka widziana obiektywem kamery termowizyjnej.

 

Kisiel w termowizji

 

Dziecięce sposoby na kisiel w termowizji... Kisielowa uczta.

 

Kisiel - termografia

 

Jak smakuje kisiel w termowizji... Kisielowa uczta.

 

Krioterapia - termografia

 

Termowizyjny obraz rehabilitacji z wykorzystaniem krioterapii. Zabieg krioterapii miejscowej kolana prawego, rozpoznanie skręcenie stawu kolanowego. Sekwencja termowizyjna powstała w NZOZ MATI-MED w Rzeszowie.

 

Detekcja wycieku w instalacji CO przy pomocy termografii

 

Zlokalizowany przeciek instalacji centralnego ogrzewania przy pomocy kamery termowizyjnej firmy NEC-AVIO Thermo Gear G120.

 

Termografia dynamiczna

 

Termowizyjny zapis badania nieniszczącego specjalnie spreparowanej próbki z turbaksu metodą termografii impulsowej zarejestrowany podczas zajęć laboratoryjnych na studiach podyplomowych Termografia w podczerwieni w Instytucie Elektroniki Politechniki Łódzkiej 15.10.2011.

Obraz uzyskano kamerą Cedip Titanium, badana próbka ogrzewana była generatorem fali cieplnej emitującym promieniowanie podczerwone. Stopniowo uwidaczniają się miejsca defektów.

 

Lody widok termograficzny

 

Porcja lodów na spodku w obrazie termowizyjnym, dla dodania dramaturgii pod koniec ujęcia polana zostaje bardzo gorącą wodą.

 

Czajnik - termografia

 

Podgrzewanie wody w czajniku na kuchence gazowej, oglądane w termowizji. Trochę to trwa... ;)

 

Żelazko - termografia

 

Prasowanie może być interesujące... oczywiście w termowizji. Obraz w podczerwieni zarejestrowany japońską kamerą termowizyjną firmy NEC-AVIO Thermo Gear G120 z detektorem VOx. Kamera wyposażona w detektor o wymiarach 320x240 elementów. INFREC posiada czułość termiczną wynoszącą co najmniej 0.08°C w 30°C, pracuje w trybie czasu rzeczywistego z częstotliwością odświeżania obrazu 60Hz - 60 klatek na sekundę. W przypadku konieczności rejestracji obiektów w ruchu jest to niezbędny element uzyskania stabilnego i precyzyjnego obrazu. Kamera termowizyjna NEC została wyposażona w najnowszą japońską matrycę pomiarową, charakteryzującą się wyjątkowo wyraźnym obrazem termowizyjnym. Oprócz wykonywania statycznych zdjęć, kamera G120 ma możliwość rejestracji filmów termowizyjnych.

 

GROCHALA.eu Emil Grochala

ul. Mikołajczyka 12/36
35-209 Rzeszów
NIP 813-148-73-37


tel. +48 17 863 33 34
tel. +48 506 655 173
tel. +48 511 961 873


 

Grochala Termowizja Rzeszów

Powered by: MasterCMS